Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

  Gobelíny - tapiserie    Originální Vlámské Gobelíny 

Co to je Gobelín

Gobelín už dávno nepatří jen na kamenné zdi hradů. V moderním interiéru bude tvořit dominantní dekoraci, která přitáhne oči všech návštěvníků.

Vlámské gobelíny jsou nyní vyráběny strojově, což ale nemá žádný vliv na kvalitu. pro výrobu gobelínů se používají jen vybrané kvalitní materiály. Tradice výroby gobelínů se dědí s pokolení na pokolení což zaručuje jedinečnost a kvalitu. Každý Gobelín je opatřen certifikátem původu a pravosti.

Gobelíny se vyrábí ve dvou vyhotoveních : 1) bez podšívky k natažení do rámu - což je levnější varianta

2) s podšívkou k volnému zavěšení - dražší varianta

 

Něco málo z minulosti....................

Definice pojmu

Termín je odvozen ze jména pařížského barvíře Jehana Gobelina, zakladatele dílen z poloviny 15. století. Ministr Colbert je dal přestavět, aby zde roku 1662 založil královské dílny Manufacture des Gobelins, v nichž se kromě tapisérií zhotovovaly řezbářské, stolařské a truhlářské práce, stejně jako marketérie, bronzířské odlitky a jiné specializace. V užším slova smyslu platí označení gobelín výlučně pro výrobky této pařížské manufaktury, všeobecně se však používá pro veškeré ručně i strojně tkané či vyšívané tapiserie, nejčastěji se pojmy gobelín a tapisérie ztotožňují. 

Z historie gobelínů

Nejstarší obrazové prameny vedou do starověkého Egypta. Následují nálezy starořecké tapiserie asi z 3. století před n.l. Za nejstarší zachovalý nález v Evropě se považuje tzv. Abrahamův koberec v německém Halberstadtu z roku 1150.  Od 15. století se soustřeďovali nejvýznamnější výrobci ve Francii a ve Vlámsku. Francouzský král Ludvík XIV. prostřednictvím průkopníka merkantilismu Jeana-Baptiste Colberta podporoval manufakturní výrobu gobelínů, resp. tapisériíí. Pro přestavěnou dílnu v domě původního majitele Jehana Gobelina získal vlámské odborníky. Výroba gobelínů se v budově manufaktury předvádí doposud (2012), gobelíny jsou dodnes napodobovány (zejména v Evropě) v několika variantách.

Vertikální tkalcovský stav ve státní manufaktuře v Paříži

V českých zemích vznikly manufaktury na výrobu gobelínů na přelomu 19. a 20. století v Jindřichově Hradci a ve Valašském Meziříčí. Předlohy ke gobelínům zhotovovali často významní výtvarní umělci a jejich práce dostaly několik mezinárodních ocenění na světových výstavách (1925, 1958). V Jindřichově Hradci i v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí se dodnes zachovává výroba klasickou technikou. Zhotovují se gobelíny podle návrhů současných umělců a restaurují se historické textilie

Technika výroby

Pravý gobelín se zhotovuje na ručním tkalcovském stavu, vertikálním nebo horizontálním. Výrobní technika se však dá jen s výhradami označit za tkaní - práce na stavu se podobá spíše paličkování. Podle barevné předlohy se mezi napnuté osnovní niti zanášejí útky (navinuté v malém člunečku nebo na tyčince) většinou jen do části celé šířky „tkaniny“ a vracejí se ke kraji. Tak vznikají barevné vzory s ostrými konturami, zčásti i s drážkami v povrchu textilie.

Osnova sestává zpravidla ze skaných bavlněných nití; útek bývá z mykané vlny v neomezeném počtu barev, někdy je částečně z leonských nití.